it-energo.pl

Blog komputerowy

Czym charakteryzują się laptopy konwertowalne?
Komputery

Czym charakteryzują się laptopy konwertowalne?

Laptopy konwertowalne to dość nowe urządzenie na rynku nowości technologicznych. Z tego też powodu zasługuje na trochę uwagi i wyjaśnienie sobie najważniejszych kwestii związanych z obsługą i cechami charakterystycznymi tych urządzeń. Czym się one wyróżniają?

Pewnego rodzaju hybryda

Laptop konwertowalny to pewnego rodzaju 2w1. Łączy on w sobie cechy notebooka i laptopa. W Polsce są one jeszcze sporą nowością i rzadko spotyka się je w rękach użytkownika. Laptopy konwertowalne są cienkie i bardzo smukłe. Czasami nazywane są też ultrabookami. To, co je wyróżnia to odwracany lub odpinany ekran. Wyświetlacz jest dotykowy, więc można wykorzystywać go dokładnie tak, jak tablet. W przypadku, gdy ekran jest połączony z podstawą – może być wykorzystywany jak tradycyjny notebook. Te urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o mobilności. Z tego też powodu są lekkie i mają raczej niewielkie rozmiary. Chodzi przecież o to, by można było je wygodnie przenosić. Granica pomiędzy laptopem hybrydowym a konwertowalnym jest dość płynna. Obecnie uznaje się za nią możliwość odpięcia ekranu. Jeśli wyświetlacz można jedynie obrócić, to mamy do czynienia z laptopem konwertowalnym. Jeśli można go odpiąć – to laptop hybrydowy. W rzeczywistości podziału tego się właściwie nie stosuje i nazwy te są stosowane zamiennie.

Dwa ekrany

Niektóre laptopy konwertowalne nie mają wcale obracanego ekranu. Ich producenci wpadli na innowacyjny pomysł, czyli zamontowanie drugiego ekranu na wierzchu pokrywy laptopa. Ekran ten może pracować, gdy pokrywa jest zamknięta. To proste rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z komputera w trybie tabletu, ale bez obracania ekranu. Skoro nie trzeba inwestować w skomplikowany system umożliwiający obrót, to samo urządzenie może być dostępne dla użytkowników w bardziej atrakcyjnej cenie.

Dużo energii

Nie można jednak zapomnieć o największej wadzie tych urządzeń – dużym poborze energii. Niestety, ale innowacyjne rozwiązania najczęściej wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Obecnie jest nim niska wydajność baterii. Oznacza to, że na jednym ładowaniu taki laptop nie może pracować zbyt długo. Jest to pewnego rodzaju ograniczenie mobilności, którą ma oferować ten typ urządzeń. Nie można jednak zapominać, że technologia się rozwija. W najbliższym czasie możemy spodziewać się laptopów konwertowalnych, które będą charakteryzowały się coraz lepszymi parametrami i będą coraz bardziej przystępne dla użytkowników.

Zwróć uwagę na zawiasy

W przypadku tego typów laptopów punktem zapalnym mogą być zawiasy. Z racji tego, że mają się one obracać o 360 stopni, a nawet odpinać, to zawiasy te muszą być wytrzymałe. Przez cały czas z całą pewnością będą one wystawiane na próbę. Każdy użytkownik urządzenia będzie często je otwierał, zamykał, obracał, zapinał, odpinał itd. Nie zawsze będzie to robił delikatnie i ostrożnie. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by zwracać uwagę na jakość zawiasów w urządzeniu. Powinny być naprawdę solidne i trwałe. Czasami zawiasy są zastąpione przez inne rodzaje analogicznych mechanizmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *