Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jak zakupić domenę internetową?

30 grudnia 2020 Jak zakupić domenę internetową?


Założenie strony internetowej dla swojej firmy jest obecnie koniecznością. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w blogosferze. Niezależnie z jakiego powodu zdecydowaliśmy się na zakup domeny internetowej w pierwszej kolejności musimy zebrać wszystkie niezbędne informacje, by wiedzieć ile to kosztuje i jak przeprowadzić cały proces.

Co to jest domena?

Domena, czyli DNS. Pełne rozwinięcie skrótu brzmi Domain Name System. Nie wdając się w zbędne techniczne szczegóły DNS to system, który pozwala nadawać stronom internetowym przyjaźnie brzmiące nazwy, które są łatwe do zapamiętania i jednoznacznie identyfikują dane miejsce w sieci. Innymi słowy, jedna strona internetowa może mieć kilka adresów internetowych, natomiast jeden adres może prowadzić tylko do jednej strony.
Jeżeli mamy zamiar prowadzić biznes bezpośrednio związany z siecią lub podejrzewamy, że nasza działalność w przyszłości może przyciągać osoby chcące się podszywać pod naszą firmę warto wykupić kilka domen, podobnie brzmiących. Przykładowo, nazwa_firmy.pl oraz nazwa_firmy.com są osobnymi domenami. Ludzie nie zawsze zapamiętują rozszerzenia, wobec czego istnieje ryzyko, że nasza konkurencja podkupi nam domenę z rozszerzeniem, o którym zapomnieliśmy, by przekierowywać ruch na swoje serwery.

Zakup domeny internetowej

Określenie zakup nie jest do końca precyzyjne w kwestii domen internetowych, gdyż właściwie domeny nie można kupić. Jest natomiast możliwe zarejestrować daną domenę oraz utrzymywać ją na zasadzie subskrypcji. Oznacza to, że jeżeli upływie okresu czasu, na który zarejestrowaliśmy i opłaciliśmy domenę, nie przedłużymy ważności subskrypcji, ktoś inny może naszą domenę „podebrać”. Z drugiej strony pozwala to mieć nadzieję, że jeżeli jakaś wyjątkowo atrakcyjna dla nas domena jest zajęta, to taka sytuacja być może nie będzie trwała wiecznie.
Jeżeli bardzo zależy nam na konkretnym adresie, możemy skontaktować się z obecnymi właścicielem w celu ustalenia ceny odkupu. Zła wiadomość jest taka, że w przypadku naprawdę rozpoznawalnych i atrakcyjnych domen ceny mogą być gigantyczne. Jest to kolejny argument za tym, aby w momencie zakładania strony internetowej dobrze przemyśleć wszystkie możliwe domeny, które mogą się kojarzyć z naszym biznesem czy działalnością. Warto też pamiętać o usłudze wykupu opcji na domenę. Obrazowo mówiąc jest to zakup „miejsca w kolejce” do danej domeny. Oznacza to, że jeżeli dany adres się zwolni, my będziemy posiadali prawo pierwokupu. Pamiętajmy jednak, że teoretycznie domena może nigdy się nie zwolnić.

Powiązanie domeny z hostingiem

Hosting jest zupełnie osobną kwestią i właściwie w momencie rejestracji domeny w ogóle nie musimy o nim myśleć. Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze na pliki naszej strony internetowej: zdjęcia, filmy, pliki .html, .css etc. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia to tworząc pierwszą stronę wygodnie jest zarejestrować domenę i wykupić hosting u tego samego usługodawcy. Pozwala to łatwo powiązać domenę z hostingiem. Ogólnie nie jest to trudne, jednak jeżeli mamy raczej inne sprawy na głowie na pewno wygodnie jest kupić „dwa w jednym”.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

oprogramowanie
Internet światłowodowy
Zarządzanie gospodarką odpadami z dedykowanym programem

Jesteś zainteresowany reklamą?