Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Laptop gamingowy. Na co warto postawić?

14 września 2023 laptop gamingowy

Z każdym rokiem producenci gier coraz bardziej udoskonalają swoje produkty. Gry oferują coraz bardziej rozbudowaną fabułę, realizm oraz wysokiej jakości grafikę. Sprawia to, że zwykłe komputery stacjonarne oraz laptopy nie są w stanie spełnić rosnących wymagań systemowych. W odpowiedzi na potrzeby graczy powstają specjalne laptopy gamingowe. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy!

Na jakie parametry w laptopie gamingowym postawić?

Jednym z najważniejszych elementów laptopa gamingowego jest procesor. To właśnie on w głównej mierze odpowiada za szybkość działania sprzętu. Najpopularniejszymi modelami są propozycje od Intela oraz AMD. Aby procesor podołał najnowszym grom, dobrze jest zainwestować w wersję Intel Core i7 lub i9. W przypadku AMD sprawdzą się modele Ryzen 5 lub 7. Są one na ten moment wystarczające, aby zapewnić komfortową rozgrywkę.

Za szybkość działania laptopa odpowiada również pamięć RAM. Jeżeli zależy nam na graniu w najnowsze tytuły, to absolutnym minimum będzie 8 GB. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nierzadko jest to za mało. Aby zapewnić sobie w pełni komfortową rozgrywkę, warto postawić na sprzęt posiadający 16 GB ram. Coraz więcej wypuszczanych na rynek gier posiada właśnie takie wymagania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że gra na pewno będzie działać bezproblemowo.

Twórcy gier coraz większą uwagę przywiązują do detali graficznych. Aby móc cieszyć się wysoką jakością obrazu oraz jego płynną grafiką, potrzebna jest porządna karta graficzna. Najpopularniejszymi kartami do laptopów gamingowych są te z serii AMD Radeon oraz Nvidia GeForce GTX. W przypadku pierwszej propozycji dobrym wyborem może być model RX550. Jeżeli chodzi o propozycję Nvidia, warto postawić na wersję 1050 Ti.

Laptop gamingowy – na co zwrócić uwagę w przypadku ekranu?

Kwestią zasługującą na oddzielne omówienie jest wybór ekranu. W przypadku laptopów gamingowych nie sprawdzą się modele o małej przekątnej, które wykorzystujemy do codziennej pracy lub oglądania filmów. Wśród laptopów przeznaczonych stricte do grania największą popularnością cieszą się przekątne 15,6 lub 17,5 cala. Wielu graczy stosuje również większe, gdyż pozwalają one wtopić się w wirtualny świat.

Innym istotnym parametrem, który ma znaczenie w przypadku ekranu, jest jego matowość. Wielu graczy decyduje się na błyszczącą matrycę ze względu na nasycenie kolorów oraz głębię obrazu. Wpływa to jednak znacząco na zmęczenie oczu. Bardziej matowe modele sprawdzą się lepiej w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, lepiej odbijając światło. Wybór jednak zależy przede wszystkim od osobistych preferencji gracza.

Ile kosztuje laptop gamingowy w 2023 roku?

Rynek laptopów gamingowych jest na tyle bogaty, że można z powodzeniem szukać sprzętu w różnych przedziałach cenowych. Te zaczynają się już od 3000 złotych. Przykładem modelu z tej półki jest HP Victus 15. Oczywiście im droższy sprzęt, tym więcej ma do zaoferowania. Najlepszym w tym momencie laptopem gamingowym na rynku jest Gigabyte Aorus 15, który można kupić w cenie do 10 000 zł. Recenzja konkretnego modelu pozwoli zapoznać się z jego parametrami oraz plusami i minusami.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?