Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Matryca do laptopa — gdzie kupić i jak wymienić?

28 grudnia 2021 Matryca do laptopa

Laptopy są w obecnych czasach potrzebne niemal do wszystkiego. Oglądamy na nich filmy, słuchamy muzyki, pracujemy, przeglądamy internet, prowadzimy konferencje wideo i tak dalej. Jednym z absolutnie kluczowych i podstawowych podzespołów każdego komputera przenośnego jest matryca wideo, która pozwala na wyświetlanie obrazu. Bez niej trudno byłoby w ogóle wyobrazić sobie korzystanie z komputera. Matryca do laptopa może niestety z czasem ulec uszkodzeniu, przez co obraz będzie niewyraźny lub całkowicie zaniknie.

Kupujemy nową matrycę

Gdy jesteśmy zmuszeni do wymiany matrycy, musimy najpierw zakupić nową. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy to rzeczywiście sama matryca do laptopa jest uszkodzona. W tym celu trzeba rozebrać osłony połączenia dolnej części komputera z górną i sprawdzić, czy taśma połączeniowa nie uległa zagięciu bądź zerwaniu. Jeżeli bowiem doszło do takiej sytuacji, to obrazu nie będziemy mieli nawet na nowej matrycy. Gdy jednak zauważymy, że taśma jest w porządku, to wtedy musimy poszukać nowej matrycy do laptopa. Najlepiej najpierw rozkręcić urządzenie i sprawdzić dokładnie jakie oznaczenia fabryczne ma nasza matryca. Pozwoli nam to znaleźć dokładnie taką samą i mieć pewność, że będzie ona pasować do posiadanego przez nas komputera. Zakupu możemy dokonać zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Wszystko zależy od tego gdzie w naszej okolicy będzie łatwiej otrzymać dokładnie taką samą matrycę, która jest potrzebna. Czasami, w niektórych modelach, możemy wyjątkowo wstawić matrycę innego typu, na przykład o wyższej rozdzielczości.

Montaż matrycy do laptopa

Gdy mamy już nową matrycę, pozostaje nam ją założyć do posiadanego komputera. W tym celu musimy otworzyć dolną pokrywę i odłączyć taśmę, która prowadzi do górnej części. Następnie naszą matrycę do laptopa musimy umieścić w mocowaniach i odpowiednio ustabilizować, by nie mogła się przemieszczać. Ostatni etap to ostrożne przeprowadzenie taśmy z górnej części do dolnej i podpięcie do płyty głównej laptopa. Pamiętajmy, by nie spieszyć się i nie robić tego na siłę, ponieważ taśma jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Ostatni etap to złożenie urządzenia i uruchomienie komputera. Obraz powinien pojawić się natychmiast, jeśli tylko matryca do laptopa została zamontowana poprawnie. Gdy mieliśmy możliwość zainstalowania nowej matrycy o większej rozdzielczości i skorzystaliśmy z tego, będziemy jeszcze musieli zmienić sterowniki w systemie operacyjnym, czasami dodatkowo zmienić odpowiedni wpis w systemie BIOS lub UEFI.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?