Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Cyberataki, jeden z największych problemów przedsiębiorców

28 grudnia 2022 Cyberataki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie wzrosła liczba cyberataków na wirtualne zasoby struktur rządowych, banków oraz przedsiębiorstw przemysłowych i biznesowych. Jak oprzeć się cyberatakom, zachować integralność systemu informatycznego i zapobiec wyciekowi danych?

Pierwszym i głównym wyzwaniem dla sektora bezpieczeństwa informacji była pandemia COVID-19, podczas której praca zarówno agencji rządowych, jak i przedsiębiorstw prywatnych przeszła na tryb zdalny. W tym czasie przebudowano infrastrukturę wirtualną i wzmocniono system bezpieczeństwa. Dziś infrastruktura informatyczna znów jest bardziej zagrożona, ale tym razem ze względów geopolitycznych. Cyberataki znalazły się na piątym miejscu wśród istotnych zagrożeń biznesowych, takich jak wspomniana niestabilność geopolityczna, tempo zmian technologicznych, populizm i protekcjonizm. Należy podkreślić, że większość świadomych inwestorów i przedsiębiorców uważa, że firmy powinny skupić się na kwestiach cyberbezpieczeństwa dla firmsecurity awareness,  aby zwiększyć zaufanie klientów do biznesu.

Cyberbezpieczeństwo – łączenie strategii

Skutecznym sposobem przeciwdziałania zagrożeniom cyberbezpieczeństwa jest połączenie kilku strategii z uwzględnieniem interesów stron biznesu. Strategie te obejmują:

  • najlepsze praktyki we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu identyfikowania i rozwiązywania problemów i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem
  • szeroko zakrojone szkolenia i podnoszenie świadomości pracowników i klientów, dostarczanie rzetelnych zasobów do identyfikowania i przeciwdziałania konkretnym zagrożeniom związanym z cyberbezpieczeństwem w organizacji i w cyberprzestrzeni
  • innowacyjne rozwiązania technologiczne pomagające chronić klientów i konsumentów przed znanymi już cyberatakami, aby być na bieżąco i być przygotowanym na nowe zagrożenia i możliwości.

Większość ataków hakerskich to ataki ukierunkowane. Są niebezpieczne, ponieważ atakujący badają infrastrukturę firmy, infiltrują ją i mogą pozostać niezauważeni przez długi czas. Jednocześnie oszuści uzyskują dostęp do wszystkich informacji korporacyjnych firmy. Aby temu zapobiec i być o krok przed hakerami warto skorzystać z oferty platformy szkoleniowej knowbe4.

Zagrożenie przez programy i systemy operacyjne

Zagrożeniem są dziś nie tylko cyberataki, ale także importowane systemy operacyjne i programy. Przykładem może ty być popularny rosyjski program antywirusowy, który przez wiele lat był obecny na rynku informatycznym w naszym kraju. W obecnej chwili większość przedsiębiorstw komercyjnych korzysta głównie z oprogramowania zagranicznego, a trudności związane z przejściem wiążą się z brakiem krajowych analogów, które mogą zapewnić wymagany poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jednak ze względu na ostatnie wydarzenia na świecie proces tworzenia programów w oparciu o własne technologie zdecydowanie przyspiesza. 

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?