Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć?

6 grudnia 2020 Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć?


Przede wszystkim nie należy panikować. To bardzo ważne, by nie dać się wyprowadzić z równowagi i zachować spokój nawet wtedy, gdy laptop nie chce się włączyć. Jest bardzo prawdopodobne, że wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek, by komputer uruchomił się normalnie. Co robić, gdy laptop nie chce się uruchomić?

Podłącz go do prądu

Może się wydawać to oczywiste, ale komputer może nie chcieć się włączyć po prostu dlatego, że nie ma na to siły. Być może bateria została całkowicie rozładowana. W takim wypadku komputer nie może się uruchomić tak długo, jak nie zostanie on podłączony do źródła prądu. Jeśli dysponujesz drugą baterią, to możesz ją po prostu wymienić. Jednak w wielu nowszych modelach komputerów, nie ma możliwości wyciągnięcia baterii. Podobnie jak w nowych telefonach – bateria jest na stałe zamknięta w obudowie i użytkownik nie ma do niej dostępu. W takim wypadku należy podłączyć do laptopa ładowarkę i dokładnie sprawdzić stan kabla. Być może jest on gdzieś uszkodzony i właśnie dlatego nie ładuje urządzenia poprawnie. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w gniazdku rzeczywiście znajduje się prąd. Można do niego podłączyć np. lampkę i zobaczyć, czy działa. Być może to samo gniazdko w ścianie jest uszkodzone, a podłączony do niego komputer nie jest ładowany. Tutaj trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze warto jest używać tanich zastępczych zasilaczy. To właśnie one bywają wadliwe i mogą nie ładować komputera, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku.

Wsłuchaj się

Jeśli masz pewność, że problem nie leży po stronie zasilania urządzenia, to możesz przystąpić do badania urządzenia. Zacznij od ponownej próby jego włączenia. Wciśnij przycisk zasilania i poczekaj chwilę w ciszy. Powinieneś usłyszeć start dysku twardego i włączone wentylatory. Powinny też zapalić się odpowiednie diody. Jeśli wszystko to działa poprawnie, ale ekran pozostaje czarny to problemem może być jego uszkodzenie mechaniczne lub problemy z kartą graficzną. W takim wypadku powinno się podłączyć laptopa do innego ekranu. Jeśli będzie on wtedy działał, to znaczy, że problemem jest ekran. Jeśli podłączenie do nowego monitora nie pomoże – winna jest karta graficzna. Jeśli nie chcesz tracić czasu na podłączanie zastępczych monitorów, to możesz też spróbować poruszać pokrywą laptopa. Zdarza się, że problemem jest matryca wyświetlacza, która zaczyna poprawnie działać pod odpowiednim kątem lub naciskiem wywartym w określonym miejscu.

Serwis

Wymienione powyżej metody to propozycje próby naprawy laptopa, które może wykonać ktoś bez żadnej wiedzy na temat tych urządzeń. Niestety metody samodzielnej naprawy laptopa, który nie chce się włączyć właściwie kończą się na tym etapie. Jeśli konieczna jest naprawa lub wymiana karty graficznej czy matrycy, to jest to z całą pewnością zadanie dla fachowca. Najlepiej jest zanieść laptopa do pobliskiego serwisu i poczekać na diagnozę. Dzięki niej wiadomo, co dokładnie się popsuło i ile będzie kosztowała naprawa. Na tej podstawie można podjąć decyzję co do dalszego postępowania.

techniki optymalizacji treści

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?