Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Poszczególne zawody IT – rozróżnienie

8 grudnia 2020 Poszczególne zawody IT - rozróżnienie

IT inaczej technika informatyczna jest bardzo atrakcyjną branżą pod wieloma względami. Zawody IT oferują szeroką różnorodność w wyborze, przy tym niezależnie od stanowiska jest to jedna z najlepiej płatnych branży.
Dzisiaj komputery i internet są bardzo rozpowszechnione, wiele rzeczy jest robionych elektronicznie i już ciężko sobie wyobrazić życie bez internetu i szeroko pojętej informatyki – dlatego branża IT jest odporna na kryzysy, zapewniając nieustanne zapotrzebowanie. Jest to również zazwyczaj bardzo spokojna i siedząca praca, którą bez problemu można wykonywać zdalnie, co daje dużą elastyczność i wygodę pracy.

Żeby zacząć prace w IT nie trzeba skończyć żadnych studiów specjalistycznych. Można ukończyć kursy programowania w wymiarze tygodniowym lub weekendowym, dzięki temu przebranżowienie się lub podniesienie kwalifikacji jest łatwo dostępne dla każdego.

Programista
Jest to najpopularniejszy zawód IT polegający na pisaniu kodów.
Mnogość języków kodowania sprawia, że programista nie musi znać każdego. Każdy kod służy do określonych celów i każdy przyszły programista na początku nauki w IT wybiera jakie języki kodowania chce poznać, do najpopularniejszych należą Java, JavaScript, SQL, PHP, C, C++, C# i Python.

UX Designer
Pełna nazwa brzmi User Experience Designer, czyli Projektant Doświadczeń Użytkownika. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna, jak sama nazwa wskazuje za jakość widzenia danego projektu lub aplikacji z punktu widzenia użytkownika. UX Designerzy sprawdzają funkcjonalność i użyteczność projektu oraz wprowadzają należyte poprawki, by użytkowanie było jak najprostsze, użyteczne, potrzebne i zachęcające do korzystania przez klienta.

UI Designer
User Interface Designes, czyli Projektant Interfejsu Użytkownika.
Osoba zajmująca to stanowisko odpowiada za stronę wizualną strony, aplikacji lub jakiegokolwiek zleconego projektu informatycznego. Dba o to, by każdy element graficzny był estetyczny, a cały projekt przyjemny dla oka użytkowników.

Tester oprogramowania
Po ukończeniu projektu trafia on w ręce osoby, której zadaniem jest sprawdzenie jakości produktu przed wejściem na rynek. Tester identyfikuje błędy w kodzie i niedogodności w funkcjonowaniu. Sprawdza zachowanie się aplikacji/strony w różnych sytuacjach i ogólne jej działanie.
To stanowisko jest szczególnie popularne wśród osób, którym nauka języka kodu przychodzi z trudnością, a samo programowanie jest nużące.

Analitycy biznesowi
Są to specjaliści, którzy robią analizę potrzeb klienta i na ich podstawie zbierają i planują dokumentację potrzebną do wdrożenia nowego projektu w życie. Dbają o to, by programiści tworzyli to, co się sprzeda i przyniesie firmie zyski.

Rekruter IT
Branża IT potrzebuje specjalistów z określonymi umiejętnościami i cechami charakteru. Żeby znaleźć idealnie osoby na dane stanowisko, sam rekruter musi nie tylko lubić pracę z ludźmi i być otwartą osobą, ale także sam interesować się techniką informatyczną i nowinkami IT, by mógł określić najlepszych kandydatów z danymi umiejętnościami.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

techniki optymalizacji treści
bezpieczeństwo w firmie
Jak zaprojektować aplikację mobilną

Jesteś zainteresowany reklamą?