Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jaki dysk w laptopie wybrać?

27 grudnia 2020 Jaki dysk w laptopie wybrać?


Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki dysk w laptopie wybrać. Każdy, kto nie interesuje się zbyt szczególnie informatyką oraz komputerami będzie miał duży dylemat. Jednakże sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana jak mogłoby się nam wydawać.

Jaki dysk w laptopie wybrać?

Dyski można bez problemowo wymienić w zdecydowanej większości laptopów, co jest naprawdę ogromną zaletą. Nie zapominajmy, iż ma to bezpośredni wpływ na to, ile miejsca będziemy mieć na przechowywanie różnego rodzaju plików, a także instalowanie wszelakich programów. Warto również wiedzieć, że to właśnie dysk twardy decyduje o tym jak sprawnie oraz płynnie działa laptop. Jeśli chcemy wybrać odpowiedni dysk dla nas warto najpierw prześledzić szczegółowo dostępne rodzaje dysków. Jeżeli chcemy wybrać ten odpowiedni warto poświęcić na to trochę więcej czasu. Kupienie odpowiedniego nośnika może zaprocentować przyśpieszeniem, ale również ulepszeniem naszego laptopa. Z pewnością w tym momencie wiele osób zada sobie pytanie, jakie rodzaje dysków do laptopa możemy wyróżnić.

Rodzaje dysków

Otóż możemy spotkać takie modele jak: Dysk HDD, czyli klasyczny dysk magnetyczny talerzowy. Dysk SSD jest to dysk półprzewodnikowy, który należy do nowoczesnych oraz ostatni rodzaj dysk hybrydowy talerzowy z dodatkową pamięcią SSD, czyli Dysk SSHD. Trzeba mieć na uwadze, iż każdy z tych trzech modeli ma wady, a także zalety. Dosyć często wybór dysku jest zależny od naszego budżetu. Warto wiedzieć jak działają poszczególne nośniki. Dyski talerzowe zapisują dane na wirującym talerzu. Używany jest w większości komputerów. Charakteryzują się dosyć dużą pojemnością. Jeżeli natomiast chodzi o wady to możemy wyróżnić niższą wydajność, wymagane częste defragmentacje. Dodatkowo korzystając z tego rozwiązania będziemy mogli mieć okazje usłyszeć głośne działanie. Ogromną wadą jest fakt, iż dysk ten dosyć szybko się nagrzewa. Podatność na awarie oraz uszkodzenia to kolejna z wielu wad tego zastosowania. Kolejnym nośnikiem jest Dysk twardy SSD. Występuje on w wielu wariantach, które różnią się typem złącza, a także sposobem montowania w laptopie. Na samym wstępie należy zaznaczyć, Iż wybór ten ma głównie same zalety. Jednakże musi liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni posiadać odpowiedni kapitał, aby pozwolić sobie na to nowoczesne rozwiązanie. Narzędzie to pozwala nam na większe szybkości odczytu i zapisu. System operacyjny uruchamia się w mgnieniu oka. Inne zalety to między innymi brak mechanicznych, ruchomych części, co sprawia, że nie generują hałasu, mniejsze zużycie energii, co skutkuje wydłużonym czasem pracy baterii, odporność na wstrząsy oraz większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury. Jednakże można zauważyć dwie wady, a mianowicie ograniczona liczba cyklu zapisu danych, a także odzyskiwanie danych z dysku SSD może być bardziej skomplikowane niż z dysku HDD. Ostatni nośnik to SSDH. Dysk ten jest połączeniem dysku SSD oraz HDD. Warto wiedzieć, że łączy zalety obydwu technologii.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?