Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jaki antywirus wybrać czyli bezpieczne korzystanie z komputera

20 grudnia 2020 Jaki antywirus wybrać czyli bezpieczne korzystanie z komputera

Posiadanie programu antywirusowego jest bardzo ważne w każdym komputerze. Można nieświadomie ściągnąć jakiś podejrzany plik. W tej sytuacji program antywirusowy zdecydowanie powinien zareagować. Użytkownik komputera może czuć się bezpiecznie posiadając program antywirusowy.

Bezpłatne i płatne, zaawansowane i proste

Problem jaki antywirus wybrać jest powszechny także dzisiaj. Tak naprawdę na rynku jest wiele programów antywirusowych, zarówno prywatnych jak i bezpłatnych. Renomowanych i renomowanych firm. Programy antywirusowe powinno się oceniać pod względem skuteczności. Warto jednak przyjrzeć się także ich funkcjonalnościom i temu czy łatwo z nich korzystać. Korzystanie z takich programów powinno być bardzo intuicyjne i zazwyczaj tak właśnie jest. Można jednym kliknięciem zlecić skanowanie całego komputera pod kątem możliwych wirusów. Warto przeprowadzać takie skanowanie okresowo co jakiś czas. Tylko wtedy jest szansa wyłapać czy wszystko jest w porządku. Takie okresowe kontrole są jak najbardziej rekomendowane. Dobry program antywirusowy powinien także sam odezwać się przy próbie ściągnięcia niebezpiecznego pliku albo uruchomienia czegoś co może zniszczyć komputer. Rodzice mogą także zablokować pewne strony, które uważają za nieodpowiednie dla swoich dzieci. Mowa tutaj jak najbardziej o stronach pornograficznych, erotycznych. Dzieci nie powinny tego oglądać. Oczywiście zawsze jest ryzyko że dzieci zapoznają się z takimi treściami w szkole, od swoich kolegów. Ważne jednak, aby rodzice pilnowali, aby komputer był bezpieczny.

Ostrożność wykorzystaniu z komputera

Chociaż komputer i internet to dobrodziejstwa XXI wieku, to jednak trzeba podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży. Gabinety psychoterapeutów już dziś są pełne dzieci i młodzieży uzależnionych od komputera, internetu i gier. Młodzież jest bardzo podatna na tego typu uzależnienia. Grupa rówieśnicza wymaga spędzania dużej ilości godzin przy sprzęcie elektronicznym. Tymczasem mózgu dziecka nie jest do tego przyzwyczajony i źle na to reaguje. Rolą rodzica jest zareagować w porę kiedy pojawiają się symptomy uzależnienia. Niezależnie od problemu z uzależnieniami pojawia się problem dostępu do niewłaściwych treści. Komputer może zostać zniszczony poprzez kontakt z niebezpiecznym plikiem. Dzieci nie są dobrze obeznane z nowoczesnymi technologiami. Dzieci też mają duży kredyt zaufania do obcych ludzi. Dlatego też dziecko może łatwo zainstalować coś co będzie niebezpieczne dla komputera. W ten sposób może zniszczyć sprzęt warty kilka tysięcy złotych. Dlatego też ważne jest, aby dzieci były edukowane w tym zakresie. Nie wolno ściągać i uruchamiać żadnych niebezpiecznych programów. Ważne aby dzieci zostały poinstruowane przez swoich rodziców, żeby nie uchwały nieznajomym w internecie. Nigdy nie wiadomo kto kryje się po drugiej stronie. Dlatego też należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Tylko wtedy można w sieci czuć się bezpiecznie. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać swoich prawdziwych danych i adresu.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?