Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie- by była ona bardziej wydajna i dostosowana do naszych potrzeb

12 listopada 2020 Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie- by była ona bardziej wydajna i dostosowana do naszych potrzeb


Laptop to jednak bardzo kruche i podatne na czynniki zewnętrzne urządzenie. Prawidłowość ta dotyczy również jego baterii. Należy się z nią obchodzić ostrożnie, bo bardzo łatwo można obniżyć jej wydajność.

Czemu bateria laptopa nagle zaczyna być mniej wydajna?

Po pierwsze, bo to sami użytkownicy komputerów przenośnych niewłaściwie się z nią obchodzą i za bardzo ją przeciążają. Po drugie bateria do laptopa, jak każda inna jego część z biegiem czasu zwyczajnie się zużywa. Po trzecie bateria ta jest po prostu zaprogramowana tak, by wytrzymać do jakiejś granicy minicykli doładowań. Po jej przekroczeniu staje się jasne, że nie będzie miała takiej mocy, jak na początku po zakupie.

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?

Gdy się na nim bardzo rzadko pracuje, można pokusić się o jej całkowite wyjęcie z obudowy laptopa. Niemniej trzeba pamiętać, że gdy będzie poza komputerem warto jej zapewnić odpowiednią temperaturę i sposób przechowywania. Dla baterii laptopa trzymanej luzem bardzo niebezpieczna jest wilgoć. Poza tym taka wyjęta bateria nie może za długo przebywać poza sprzętem, bo to może skończyć się tym, iż nie uda się jej więcej naładować.

Pomóc przedłużyć żywotność baterii w laptopie może także nasz rozsądek. Chodzi o to, by pracując na komputerze nigdy nie pozwolić, żeby bateria rozładowała się do zera. Dlatego też, gdy zajdzie taki przypadek- należy natychmiast ją podładować, używając do tego ładowarki. Nie zaleca się także sztucznego doładowywania baterii. Gdy jej poziom jest jeszcze względnie wysoki, nie ma takiej potrzeby.

A co gdy metody te okażą się niewystarczające?

Wtedy należy zastanowić się, czy aby sami nieco nie nadszarpujemy jej kondycji. Osłabić wydajność baterii w laptopie mogą sytuacje, w których komputer leży na przykład na kocu i w ten sposób mocno się nagrzewa. Bateria w laptopie nie toleruje wysokiej temperatury wewnątrz sprzętu, bo wtedy jest mniej skuteczna i proces jej chłodzenia przebiega o wiele wolniej niż zwykle. Poza tym, by bateria starczała na dłużej, to muszą być sprawne w laptopie wszystkie wentylatory. One jak wiadomo pełnią bardzo istotną funkcję, bo chronią obudowę i części laptopa przed roztoczami oraz kurzem. By laptop, a przy tym bateria się zbytnio nie nagrzewały, warto rozważyć zakup specjalistycznej nakładki chłodzącej. Ona pomoże w sytuacji, gdy nie będzie twardego i stabilnego podłoża, by położyć na nim laptopa i trochę na nim popracować.

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?- inne sposoby

Gdy dbanie o układ chłodzący laptopa niespecjalnie pomoże w utrzymaniu dłuższej pracy baterii. To wtedy warto zastanowić się nad tym, by uruchomić na swoim sprzęcie tryb oszczędzania baterii. To sprawi, iż będzie ona traciła energie nieco wolniej, a laptop nie będzie się aż tak bardzo przegrzewał. Niezłym rozwiązaniem dotyczącym wspomagania pracy baterii jest też zakup uniwersalnych i sprawdzonych zasilaczy. Dzięki nim bateria nieco się wzmocni i będzie niemal tak samo wydajna, jak na początku przygody z laptopem.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega odkup sprzętu IT
laptop gamingowy
Cyberataki

Jesteś zainteresowany reklamą?