Tworzenie kopii zapasowej powinno być standardową czynnością każdej osoby pracującej przy pomocy komputera. Dzięki tworzeniu jej, zapisywane są wszystkie pliki z dysku twardego. Smutnym jest fakt, że wciąż są osoby, które nie wiedzą co to jest kopia zapasowa i nigdy jej nie tworzą.
Co to jest kopia zapasowa?
Zabezpieczając, przed utratą, nasze pliki zawsze powinno się stworzyć kopię zapasową, tak zwany backup. Jest to taka awaryjna
furtka, która wykorzystana może być w momencie kiedy dane zostaną zniszczone bądź utracone. Polisa ubezpieczeniowa, która pozwoli na odtworzenie ważnych danych.
Utrata danych może nastąpić poprzez zainfekowanie komputera wirusem, jego fizyczne uszkodzenie czy przypadkowe skasowanie danych. Niektóre osoby wiedzą bardzo dobrze jak boli taka strata i jaką radością staje się fakt, że przecież wcześniej wykonało się kopię zapasową danych.
Zawsze dobrze jest też pamiętać, że żaden sprzęt nie żyje wiecznie. Posiadanie zapasowej kopii może uratować życie i nie zmarnować długotrwałego procesu pracy.
Jak zrobić kopię zapasową?
Kiedy wiemy już co to jest kopia zapasowa dobrze jest pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się jeszcze, w jaki sposób ją wykonać i gdzie zachować.
Sposobów tworzenia takich danych jest kilka, ale istnieją pewne zasady, na które warto jest zwrócić uwagę, przed wykonaniem kopii zapasowej.
Bardzo istotnym faktem jest ilość danych, które musimy skopiować. Zbyt duża ilość to bardzo dużo czasu przeznaczonego na przesyłanie i zapisywanie kopii zapasowej. Trzeba i będzie to najlepsze rozwiązanie dokładnie prześledzić zawartość dysku i wybrać tylko te dane, które są najważniejsze. Odpowiednia ich selekcja pozwoli na niezaśmiecanie chmury bądź dodatkowych nośników.
Przy przesyłaniu danych trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo, czyli dokładnie i to nawet kilka razy sprawdzić gdzie się poufne dane przesyła. Decydując się na przesłanie informacji do chmury powinno się sprawdzić i zweryfikować usługodawcę miejsca na serwerach.
Trzecim ważnym aspektem może być stworzenie nie jednej, a dwóch kopii. Wtedy zwiększa się bezpieczeństwo danych.
Kopia zapasowa może być przechowywana w chmurze, na dysku sieciowym lub zewnętrznym. Najbardziej popularny jest dysk zewnętrzny, ponieważ jest to opcja najtańsza i najprostsza w dostępie.
Proste urządzenie w obsłudze, łatwo jest przechowywać i w każdej chwili można go bez problemu kupić.
Drugim nośnikiem kopii zapasowej może być dysk sieciowy, jest to taka prywatna wersja chmury.
Coraz bardziej popularnym miejscem na przechowywanie kopii zapasowych jest wirtualna chmura. Dostęp do danych, tam zapisanych, jest możliwy z każdego miejsca. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, jak w przypadku dysku sieciowego, który dostępny jest tylko w ramach danej sieci.
Wirtualna chmura to także opcja bezpłatna, ale tylko do pewnej pojemności. Gdy danych jest znacznie więcej, trzeba za ich przechowywanie zapłacić. Dlatego tak ważna jest ich weryfikacja i rozdzielenie na dane ważne i mniej ważne, które wymagają zapisania w chmurze.