Technologia RFID to rozwiązanie, które umożliwia identyfikację obiektów z pomocą fal radiowych. Takie rozwiązanie to alternatywa dla kodów kreskowych, która wymaga jednak przemyślanego wdrożenia.
Sprzęt RFID – co daje?
Zalety i wady RFID
Czy warto?
Sprzęt RFID – co daje?
Sprzęt RFID to rozwiązanie, które wdraża coraz więcej przedsiębiorstw, którym zależy na wygodnej, a przede wydajniejszej identyfikacji poszczególnych obiektów. Jest to rozwiazanie napewno bardziej efektywne niż tradycyjne kody kreskowe. Oczywiście nie oznacza to, że od razu terminal kodów kreskowych musi zupełnie zniknąć, natomiast nie da się ukryć, że jeśli zależy ci np. na możliwości umieszczenia kodu w środku opakowania i jego sprawne odczytanie bez konieczności rozpakowywania pudełka, to RFID jest dla ciebie.
RFID bazuje na specjalnych czipach, które przymocowuje się do przedmiotów lub osób. Znacznie bardziej zaawansowane możliwości odczytu tych danych sprawiają, że dla technologii tej wskazać można już cały szereg różnorodnych zastosowań. Popularność tego sprzętu cały czas rośnie.
Zalety i wady RFID
Technologia RFID ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest oczywiście zdolność do przechowywania znacznie większej ilości informacji niż tradycyjne kody kreskowe. Dodatkowo pozwala na wygodny odczyt na odległość. Żadnego problemu nie stanowi chip schowany wewnętrz przedmiotu. Ponadto znaczniki RFID są odporniejsze na uszkodzenia i zniszczenia. Wyróżnia je naprawdę długa żywotność. Co ważne, można ich używać wielokrotnie. Umożliwia to opcja edycji zawartych w nich danych. Na koniec warto także wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, jaką jest zdolność czytnik RFID od odczytania w sekundę setki tagów. Niestety nie brakuje także wad tego rozwiązania, z czego warto sobie zdawać sprawę. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie serwisowanie urządzeń mobilnych. Budowa efektywnego systemu PRFD wymaga rozbudowanej wiedzy i doświadczenia przy pracy z tą technologią. Dodatkowo bardzo szybko się ona rozwija, co jeszcze bardziej utrudnia ewentualne naprawy i usuwanie awarii, które się przecież zdarzają. Specjaliści z PDA Serwis podkreślają, że do dyspozycji jest kilka różnych standardów protokołu RFID, co także nie ułatwia pracy. Natomiast warto pamiętać, że wrażliwe dane muszą być szyfrowane, ponieważ inaczej ryzykujesz, że zostaną przechwycone przez osoby niepowołane. Ważne także, aby dokładnie określić warunki pracy transponderów RFID, co pozwoli uzyskać 100% pewność odczytu.
Czy warto?
Kolektory kodów kreskowych stosunkowo często ulegają uszkodzeniom, z kolei naprawa urządzeń AutoId niejednokrotnie okazuje się nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna, co powoduje (jeszcze bardziej kosztowne) przestoje. Oczywiście terminale mobilne, profesjonalne kolektory sklepowe oraz odpowiednio dobranych serwis urządzeń mobilnych mogą znacznie ograniczyć problemy na tym odcinku. Nie w każdym przypadku inwestycja w system RFID może być najlepszym możliwym wyjściem. Jeśli jednak potrzebujesz szybkiego i dokładnego lokalizowania, przedmiotów do inwentaryzacji masz ogrom, przez proces identyfikacji przechodzi dziennie nie setka, ale tysiąc lub więcej elementów, które trzeba zidentyfikować, sprzęt RFID może się okazać niezastąpiony. Przede wszystkim pozwala on upłynnić, przyspieszyć i uprościć proces identyfikacji. To z kolei skraca czas wykonywania poszczególnych zdań, choćby dzięki możliwość skanowania setek tagów w jednej chwili. Dodatków możesz jeszcze zwiększyć wydajność przez szybsze, sprawniejsze i dokładniejsze gromadzenie danych.