Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Jakie są języki programowania?

26 listopada 2020 Jakie są języki programowania?

Język pomaga porozumieć się w każdej sytuacji, jest narzędziem, którym można się komunikować. Język programowania jest językiem, który również służy do komunikowania się, ale nie ludzi, tylko programistów. Program komputerowy to zestaw pewnych zaplanowanych czynności, aby je dobrze zrozumieć, trzeba się odpowiednio skomunikować z danym programem i wtedy bardzo przydatne okazują się języki programowania. Jest ich kilka i każdy ich kolejny rodzaj służy do komunikowania się z innym programem. Te wszystkie meandry i konkretne zastosowania języków programowania, są idealnie znane programistom.

Jakie są rodzaje języków programowania?

W przypadku branży IT jej języki programowania są różne i to w dodatku niektóre z nich są mniej popularne a inne bardziej. Wszystko to zależy od stopnia skomplikowania składni lub dostępności materiałów edukacyjnych i wszelkiego rodzaju dokumentacji.
Najbardziej popularne są języki ogólnego przeznaczenia. Dokładne ich poznanie to także zaznajomienie się z ich narzędziami. Pogłębiając tę wiedzę można już zacząć programować. Wszystkie programy dzięki, którym tworzy się, modyfikuje, testuje, konserwuje oprogramowania w danym języku, nazywane są IDE. Skrót oznacza pracę w zintegrowanym środowisku programistycznym. Jest to skrót od angielskich słów: Integrated ­Development Environment.

Popularne i najczęściej wykorzystywane języki programowania

Na pierwszym miejscu, jest język JavaScript. Wykorzystanie tego języka najczęściej, jest przykładem tego, jak bardzo rozwinięte są prace związane z programowaniem w sferze internetu. Przy pomocy języka JavaScript do stron internetowych dodawać można efekty, powiadomienia pop – up i tworzyć proste gry. Przy zastosowaniu odpowiednich bibliotek język idealnie sprawdza się gdy tworzone są aplikacje internetowe w obrębie jednej strony. Dodatkowo program ten pozwala też na budowanie i tworzenie aplikacji mobilnych.
Drugie miejsce należy do języka o nazwie: JAVA. Jest to język bardzo wieloplatformowy i bardzo uniwersalny. W pracy z nim trzeba zainstalować profesjonalne IDE. Stosując JAVA można dodać okno graficzne, a następnie tworzyć okna danego programu.
Do listy języków najbardziej popularnych dodać należy jeszcze język o nazwie Python, który wykorzystuje się do tworzenia usług typu: Goggle, Facebook., Netflix, Instagram, Dropbox czy też programowania w oparciu o sztuczną inteligencję. Język PHP, przy pomocy, którego tworzy się strony internetowe i C#, stworzony do stosowania go w platformie NET.
Języków programowania jest jeszcze bardzo wiele i wciąż powstają nowe, w miarę rozwoju programów komputerowych i internetu.
Niektóre z nich są, na tyle zrozumiałe, że wykorzystuje się je oddzielnie, bez konieczności instalowania innych języków a inne wymagają dodatkowego wsparcia i pomocy.
Rozwój całej branży IT jest tak ogromny i postępuje w tak szybkim tempie, że nie ma tutaj czasu na chwilę wytchnienia i zatrzymanie się. Dlatego nawet w kwestii języków programowania, które służą do komunikowania się, wciąż miejsca na podium zajmowane są przez inne języki.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

techniki optymalizacji treści
bezpieczeństwo w firmie
Jak zaprojektować aplikację mobilną

Jesteś zainteresowany reklamą?