it-energo.pl

Blog komputerowy

Jaki monitor dla grafika będzie najlepszym rozwiązaniem?
Zakupy

Jaki monitor dla grafika będzie najlepszym rozwiązaniem?

Należy mieć świadomość, że wszystkie pomysły na nowe projekty czy kreacje rodzą się w głowie danego grafika. Realnych kształtów są jednak w stanie nabrać dopiero na ekranie monitora. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że wspomniany produkt musi spełniać określone wymagania. Jaki monitor dla grafika będzie najlepszym rozwiązaniem?

Matryca w monitorze dla grafika

Podejmując decyzję o zakupie monitora dla grafika, należy wziąć pod uwagę matrycę. Warto wiedzieć, że model przeznaczony do kreatywnych prac musi cechować się idealnym odwzorowaniem poszczególnych kolorów czy szerokimi kątami widzenia. Świetną opcją mogą być monitory z ekranem IPS. Godny uwagi jest również fakt, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się monitory z matową matrycą. Użytkownik może mieć całkowitą pewność, że nie pojawią się na niej niepożądane refleksy czy odbicia światła. Warto wiedzieć, że złym wyborem nie będzie także błyszcząca matryca.

Przekątna oraz rozdzielczość ekranu

Rekomendowane jest również bardzo dokładne zwrócenie uwagi na przekątną czy rozdzielczość ekranu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że monitor nie tylko i wyłącznie nie może być zbyt mały, ale również za duży. Użytkownik nie powinien zbyt często wykonywać ruchów głową, by dostrzec istotny element na monitorze.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na model o przekątnej 23-24 cali. W zdecydowanej większości przypadków zagwarantuje to najwyższy możliwy komfort pracy. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba grafików korzysta z dwóch monitorów jednocześnie. W przypadku rozdzielczości absolutnym minimum powinien być monitor Full HD. Przeważnie grafikom wystarczają parametry na poziomie 1920 x 1080 pikseli.

Dodatkowe udogodnienia dla grafików

W co dokładnie jeszcze może zostać wyposażony monitor przeznaczony dla grafików? Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się ergonomiczna stopka. Pozwala ona bowiem użytkownikowi na ustawienie monitora w najbardziej dogodnej pozycji.

Odwzorowanie kolorów

Jak wiadomo, dla osób zajmujących się grafiką bardzo istotne znaczenie będą miały właściwie odwzorowane kolory. Nie może dojść do sytuacji, gdzie dany projekt będzie zupełnie inaczej wyglądał na ekranie i wydrukowanej ulotce.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie zdecydowana większość dostępnych na rynku monitorów przeznaczonych dla grafiką charakteryzuje się 100-procentowym pokryciem przestrzeni sRGB. Rekomendowane jest postawienie na urządzenie, które będzie w stanie wyświetlać palety AdobeRGB. Warto pamiętać, aby monitor umożliwiał samodzielną kalibrację.

Osoba planująca zaopatrzyć się w omawiany produkt powinna także uwzględnić podświetlenie monitora, kontrast czy jasność. Warto wiedzieć, że równomierne podświetlenie zagwarantują diody LED, które będą rozmieszczone pod całą powierzchnią omawianego ekranu. Należy również zaznaczyć, że jasność monitora powinna wynosić przynajmniej 250 nitów. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta.