it-energo.pl

Blog komputerowy

Jak zostać projekt managerem i jakie są jego obowiązki?
Programowanie

Jak zostać projekt managerem i jakie są jego obowiązki?

Project manager to „serce i mózg” danego projektu, który pod jego nadzorem musi być przeprowadzony w firmie. Ponadto, odrzucając angielskie naleciałości, po polsku – projekct manager jest po prostu kierownikiem albo osobą zarządzającą. Główne jego zadania to nieprzekroczenie deadline`u oraz sprawne poprowadzenie od A do Z danego projektu lub kilku naraz, w firmie.

Project manager to coś więcej niż zawód

Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek przedsiębiorstwo bez osoby zarządzającej kolejnymi projektami. Projekt manager to osoba, której praca nie zaczyna się o godzinie 8 rano a kończy wraz z nastaniem godziny 16. Jej zaangażowanie jest tak ogromne, że osoba ta musi być dyspozycyjna w każdym momencie, musi umieć znaleźć i rozwiązać każdy problem by dany projekt został zrealizowany do końca w umówionym terminie. Wiele osób będących na tym stanowisku mówi, że nie jest to zawód a misja. Przyrównuje też swoje obowiązki do pracy lekarza, strażaka czy nauczyciela. Zawsze jest zwarty i gotowy do pracy.
Jego główne umiejętności polegają na skompletowaniu idealnego zespołu do pracy, na poznaniu się na poszczególnych jednostkach ludzkich, na stworzeniu idealnych warunków do realizacji projektu. Musi umieć sprawować funkcję lidera w danym zespole i idealnie nim zarządzać. Dlatego też decydując się na bycie projekt managerem trzeba charakteryzować się bardzo rozwiniętymi zdolnościami komunikacji międzyludzkiej.
Dodatkowo trzeba być bardzo zaangażowanym w pracę nad danym projektem, umieć rozwiązywać wszelkie problemy i gasić zarzewia pożaru już w zarodku, pomiędzy członkami swojego zespołu.

Jak zostać project managerem?

Jeżeli dana osoba charakteryzuje się powyższymi cechami charakteru a jej stosunek do pracy przypomina ciąg narkomana, który nigdy nie może przestać, powinna zostać project managerem. Jednak droga by w końcu nim zostać nie jest prosta, prowadzi przez wiele zakrętów a samych sposobów pozostania tego typu pracownikiem też jest wiele. Zatem jak zostać project managerem?
Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj rynek pracy i czasami zwykły przypadek. Jednak początkiem takiej kariery zawsze są studia i to studia podyplomowe. Trzeba posiadać wykształcenie by móc kreować w firmie tę rolę. Ważne są też odpowiednie szkolenia i zdobycie poszczególnych certyfikatów. Jak widać już na wstępie okazania chęci bycia project managerem trzeba wykazać się ogromną chęcią do pracy i bardzo dużą cierpliwością w dążeniu do swojego celu.
Cały czas trzeba poszerzać swoją wiedzę i wykorzystywać każdą sytuację by mieć doświadczenie. Posiadając tak ogromne zaplecze można kandydować i aplikować na project managera w firmie, która poszukuje takiego pracownika.
W tym przypadku potrzebne jest szczęście lub po prostu umiejętność sprzedania swojego wizerunku na rynku pracy. Trzeba na spotkaniu o pracę dobrze się zaprezentować, a dobra prezencja oznacza fakt, by nie przegiąć w żadną stronę. W tym przypadku nie można okazać się nieudacznikiem jak i nie można pokazać, że jest się super specjalistą, który zjadł wszystkie rozumy.