Strona główna
Gry
Tutaj jesteś

Gry komputerowe rodzaje i gatunki

20 listopada 2020 Gry komputerowe rodzaje i gatunki


W ciągu ostatnich 20 – 30 lat gry komputerowe przeszły długą drogę, podczas której ich twórcy nieustanie je ulepszali. Po drodze tworzyły się poszczególne gatunki, które są znane wszystkim graczom w obecnym czasie. W tekście zostaną opisane niektóre rodzaje, które można spotkać na rynku.

Gry komputerowe rodzaje i gatunki:
– Strategiczne
– Zręcznościowe
– Fabularne
– Przygodowe
– Sportowe
– Symulacyjne
– Logiczne
– Edukacyjne

Gry strategiczne

Gry strategiczne polegają głównie na zarządzaniu np. miastem, państwem lub wojskiem. Takie gry uczą logicznego i perspektywicznego myślenia, które jest niezbędne, aby osiągnąć stawiane przed graczami cele i pokonać przeciwników. Na tego rodzaju gry należy przeważnie przeznaczyć więcej czasu niż na jakiekolwiek inne. Można je podzielić na gry turowe, czasu rzeczywistego, ekonomiczne oraz taktyczne.

Gry zręcznościowe

Ten gatunek dostarczy dużo frajdy ludziom, którzy lubią szybką akcję oraz chcą poćwiczyć swoją refleks. Rodzaj ten jest bardzo rozległy, ponieważ zawiera w sobie takie gatunki jak bijatyki, strzelanki, skradanki oraz gry platformowe. Jak widać, poszczególne gatunki w większości przypadków nie mają ze sobą nic wspólnego i zabawa jest bardzo zróżnicowana.

Gry fabularne

W grach fabularnych gracze przeważnie wcielają się w wykreowanego bohatera. W czasie rozgrywki przemierzają świat, wypełniając poszczególne zadania główne i poboczne. Pozwala to na rozwój postaci, dzięki czemu staje się ona coraz potężniejsza, a to z kolei pozwala na posiadanie lepszego wyposażenia. Gry fabularne można podzielić na gry RPG, MMORPG, Hack&Slash oraz jRPG. Poszczególne gatunki mogą się różnić mechaniką, jednakże ogólna zasada rozgrywki zostaje niezmieniona.

Gry przygodowe

Gry przygodowe są to gry, w których gracz wciela się w poszukiwacza przygód i skarbów. W tego typu produkcjach występują też elementy łamigłówek i skradania. Gracze rozwiązują zagadki i odkrywają nowe obszary oraz kolejne etapy opowiadanej historii.

Gry sportowe

Jest to gatunek gier, w których gracze wcielają się w zawodnika poszczególnych sportów. Praktycznie co roku wydawane są nowe wersje, które dotyczą najpopularniejszych sportów takich jak piłka nożna, koszykówka, gry wyścigowe. Gry sportowe można podzielić na takie, gdzie gracz kieruje zawodnikami np. Fifa lub takie gdzie zarządza całym zespołem np. Football Manager.

Gry symulacyjne

Są to tytuły, które pozwalają w sposób zbliżony do rzeczywistego wcielić się np. w rolę kierowcy ciężarówki, pilota, rolnika i wielu innych. Najlepsze symulatory posiadają dedykowany osprzęt, który potęguje doznania.

Gry logiczne

Gry logiczne pozwalają na rozruszanie szarych komórek, ponieważ gracz, aby przejść do kolejnego poziomu, musi rozwiązywać wiele zagadek, łamigłówek i innych zadań logicznych.

Gry edukacyjne

Gry przeznaczone przeważnie dla najmłodszych. Mogą one uczyć matematyki, języków oraz wielu innych dziedzin życia. Przy okazji rozwijają umiejętności zręcznościowe dzięki wbudowanym mini grą.

laptop gamingowy

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak interesująco spędzić czas w Internecie, czyli gry przeglądarkowe dla dziewczyn
Przeglądarkowe gry strategiczne - w co zagrać?
Rynek gier komputerowych rośnie jak grzyby po deszczu

Jesteś zainteresowany reklamą?