Chcąc dokonać kupna optymalnego zestawu komputerowego, idealnie dopasowanego do pełnienia określonych funkcji, zwrócić należy szczególną uwagę na cały szereg różnych kwestii. W końcu tyle urządzeń, ile zastosowań. I tak sprzęty wykorzystywane w biurach, pracowniach specjalistycznych, czy pokoju zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego gracza wyróżniają się nieco odmiennymi parametrami. Różne bywa także w przypadku wyposażenia, czy różnego rodzaju dodatków. Aby więc dokonać udanego wyboru, należy w pełni postawić na aspekt, w największym stopniu wpływający na przydatność sprzętu w konkretnej dziedzinie. Czemu więc należy się przyjrzeć?
Procesor – serce komputera
Serce, bowiem odpowiada tak naprawdę za wszystkie procesy w systemie. Zależy od niego szybkość wykonywanych operacji, a także ich sprawność – czyli możliwość wykonywania wielu zadań w tym samym momencie. Dlatego sprawa wyboru sprzętu z dobrym procesorem jest niemal najważniejsza. Jak to zweryfikować?
Warto przyjrzeć się przede wszystkim ilości rdzeni i wątków. W tym przypadku ogólna reguła – im więcej tym lepiej sprawdza się doskonale, układ lepiej sprawdzi się wówczas przy obsłudze wymagających programów, czy intensywnej i wielozadaniowej pracy. I tak przykładowo – komputer stacjonarny, wykorzystywany przez grafika powinien charakteryzować się co najmniej czterordzeniowym procesorem. Choć i wydajniejszy układ z pewnością nie zaszkodzi.
Skoro już mowa o procesorze… nie należy zapominać, że sprawę równie ważną stanowi ilość pamięci podręcznej. Są tam przechowywane najczęściej wykorzystywane dane, do których procesor ma szybki dostęp. Aby więc zapewnić sprawne działanie urządzenia z pewnością należy postawić na model z dużą ilością pamięci podręcznej.
Karta graficzna – ważna nie tylko dla gamera
Karta graficzna odpowiada za nic innego jak wyświetlanie oraz generowanie obrazu, jak również wspomaganie samego procesora w wykonywanych obliczeniach. Nie można więc założyć, że tylko miłośnicy gier, czy profesjonalni zawodnicy e-sportów powinni zwrócić szczególną uwagę na parametry karty graficznej. Nie mogą o niej zapomnieć wszystkie osoby korzystające ze specjalistycznych programów, a więc graficy, czy inżynierowie zajmujący się modelowaniem 3D.
Liczy się więc pamięć oraz jej typ. Wyższy potencjał sprzętu to jak największa oraz jak najnowsza pamięć. Nie można zapominać również o złączach, a także szybkości działania układu.
Dysk twardy a realizacja procesów
Dysk twardy wpływa na szybkość wykorzystywania zasobów komputera, jak również na sam odczyt i zapis danych. Wybierając więc dobry komputer stacjonarny warto przyjrzeć się kwestii pojemności dysku twardego, jak również sposobowi jego działania. Dlatego zamiast nieco tańszych, ale wolniejszych dysków talerzowych, warto postawić na dyski półprzewodnikowe. Zapewniają one szybsze działanie systemu, jak również krótszy czas ładowania, a także obsługują zarówno standard SATA III, jak i szybszy PCL-Express.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Sprzęt potrzebuje mocy. Dlatego należy przyjrzeć się parametrom zasilacza, obsługiwanym złączom, a także certyfikatom ich sprawności przy określonym obciążeniu. W zasadzie moc ogólna zasilacza powinna w pełni odpowiadać zapotrzebowaniu pozostałych elementów sprzętu, choć warto także uwzględnić pewien zapas, w przypadku chęci rozbudowy komputera w przyszłości.
Nie należy zapomnieć o sprawdzeniu płyty głównej, obudowy, czy systemu operacyjnego – w końcu one także mają niebagatelne znaczenie…