Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Jakie narzędzia programistyczne pomogą stworzyć program komputerowy?

19 grudnia 2020 Jakie narzędzia programistyczne pomogą stworzyć program komputerowy?

Program komputerowy sam się nie stworzy. Potrzebny do tego jest człowiek, informatyk a ściślej mówiąc jego wiedza oraz poszczególne narzędzia, które posłużą mu do pracy. Dodatkowo istnieją także poszczególne etapy powstawania danego oprogramowania. Spełniając te wszystkie warunki, można przystąpić do swoich zadań i stworzyć bardzo ciekawe oprogramowanie.

Jakie są narzędzia programistyczne?

Główne i podstawowe narzędzia programistyczne to:
– edytory,
– debuger,
– zintegrowane środowiska programistyczne, czyli w skrócie IDE.
Powyższe narzędzia wspomagają znacznie proces tworzenia programów.
Edytory tekstu dają możliwość stworzenia kodu źródłowego programu. Wykorzystuje się do tego w systemie Windows edytor pod nazwą Notatnik a w systemie Linux Pico pod nazwą Macintosh Text.
Debuger to narzędzie, dzięki któremu wynajduje się błędy w danym programie i można je szybko usunąć. Jest to narzędzie programowe, które pomaga w pełni zanalizować pisany program.
Natomiast IDE to cały zbiór programów, które pomagają tworzyć, modyfikować i testować dane oprogramowanie. Tego typu narzędzia bardzo pomagają w tworzeniu programów komputerowych, nawet są podstawą ich powstawania, bowiem bez nich trudno jest cokolwiek zaprojektować w tym temacie.

Następnie ważne są też kolejne etapy tworzenia programów

Korzystanie z narzędzi programistycznych odbywa się w kolejnych etapach tworzenia programów. Są one wykorzystywane właśnie, dokładnie wtedy, kiedy nakazuje to poszczególny i dany etap. Takich etapów jest wiele i można wśród nich wyróżnić:
– planowanie,
– tworzenie,
– kompilacja,
– konsolidacja,
– testowanie,
– optymalizacja.
Wszystkie powyższe etapy mają miejsce przy tworzeniu każdego programu. Wszystko więc zaczyna się od konkretnego zaplanowania, następnie dany plan wprowadza się w życie. W etapie kompilacji sprawdza się fragmenty programu i uruchamia się je a na etapie konsolidacji łączy się poszczególne moduły programu. Dodatkowo program należy przetestować a następnie zoptymalizować czyli poprawić jego jakość. W efekcie końcowym takich poszczególnych prac, przy pomocy określonych narzędzi powstaje program, który jest wykorzystywany przez wiele osób. Zatem wszelkiego rodzaju gry czy też programy, ułatwiające znacznie życie i prace, są tworzone w wyniku i zaangażowaniu bardzo dużej ilości pracy danych programistów.

Dokumentacja oprogramowania

Stworzenie i napisanie programu to jedno. Po tych wszystkich etapach pracy należy złożyć określoną dokumentację techniczną i dokumentację użytkownika programu. Twórcy programu muszą ją stworzyć i zapisać w niej wszystkie dane o programie. W dokumentacji użytkownika opisany jest sposób korzystania z programu, czyli jest to swoista instrukcja obsługi oprogramowania.
Dokumentacja techniczna to z kolei pełny opis oprogramowania. Zawiera informacje o: sposobach działania programu, zastosowania algorytmów, miejsc występowania poszczególnych komponentów. Instrukcja ta zawiera też wykresy, zrzuty interfejsu, diagramy przepływu.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

techniki optymalizacji treści
bezpieczeństwo w firmie
Jak zaprojektować aplikację mobilną

Jesteś zainteresowany reklamą?