Kształtowanie swojej kariery zawodowej to spore wyzwanie. W końcu chodzi o to, aby rozwijać się, wykonywać pracę, która daje nam ekscytację i radość, a jednocześnie mieć większe możliwości podniesienia zarobków. Gratyfikacje finansowe są ważne i trudno o nich zapomnieć. Branżą, w której można naprawdę dużo zarabiać, jest szeroko rozumiana dziedzina IT. Czy można się przebranżowić, by pracować jako informatyk, tester lub inny specjalista? Jak to zrobić? Gdzie stawiać pierwsze kroki? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.
Przebranżowienie na IT
Jeżeli ktoś marzy o naprawdę bardzo wysokich zarobkach, to branża IT jest dla niego. W Polsce brakuje specjalistów z tej dziedziny. Szacuje się, że potrzebnych jest nawet od 60 do 80 tysięcy ludzi. Nie każdy z nich musi być specjalistą najwyższej klasy, kimś, to skończył studia z informatyki czy programowania. Skoro potrzeby są tak duże, obniża się wymagania. Dzisiaj pierwsze kroki w charakterze testera, dewelopera lub pracownika helpdesk mogą stawiać ludzie po stosownych szkoleniach. Tak naprawdę ważna jest tutaj nie tyle formalna ścieżka edukacji, ile doświadczenie, predyspozycje i odrobina talentu. Jeżeli ktoś ma smykałkę, obroni się nawet bez studiów. Podczas rekrutacji do branży IT sprawdza się umiejętności kandydatów w praktyce. Nawet jeżeli ktoś przedstawi dyplom ukończenia uczelni, ale nie poradzi sobie z zadaniami, która postawi przed nim rekruter, pracy z pewnością nie dostanie.
Jak znaleźć pracę w IT bez studiów?
W jaki sposób zdobyć wiedzę, która pozwoli znaleźć pracę w branży IT, jeżeli się nie studiowało? Jednym ze sposobów jest wzięcie udziału w szkoleniach, które są organizowane tak naprawdę w całej Polsce. To mogą być zajęcia w formie stacjonarnej lub online. Przygotowują one do podjęcia pracy w zawodzie testera oprogramowania albo programisty. Dla początkującej osoby w tej dziedzinie i tak przedstawiane są bardzo dobre warunki finansowe. Nowicjusze mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych na start. Jeżeli dostaną się do pracy, nauczą więcej, ich zarobki będą regularnie rosły. Warto w tym miejscu zerwać ze stereotypem, który mówi o tym, że w branży IT poradzą sobie włącznie osoby z tak zwanym ścisłym umysłem. Nie jest to prawdą. Na szkolenia z programowania czy testowania oprogramowania często zapisują się również ludzie, którzy kształcili się na studiach humanistycznych. W ten sposób rozpoczynają zupełnie nową, bardzo satysfakcjonującą ścieżkę kariery. Nie da się ukryć, że tak dobre zarobki jak w IT naprawdę nakręcają do pracy i nauki. Ludzie chcą się rozwijać, bo widzą w tym sens. Dlatego też nawet te osoby, które zawsze myślały o sobie, jako o humanistach, zwyczajnie mogą spróbować swoich sił w IT. Być może nie od razu uda się pracować na przykład jako programista, deweloper, ale już posada testera oprogramowania jest jak najbardziej realna. Trzeba tylko pamiętać o tym, że łatwiej dostać pracę w dużych miastach. Bardzo dużo rekrutuje się na przykład w Krakowie, Katowicach czy w Warszawie.