Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Kontenerowy transport morski z USA – jak się ubezpieczyć?

1 lipca 2021 transport morski

Przewiezienie auta z USA do Polski jest przedsięwzięciem czasochłonnym i ryzykownym. Owszem, dzisiejsza technika budowy okrętów i statków znacznie przekracza to, co – jako ludzie – potrafiliśmy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale w starciu ze sztormem każdy statek (podobnie jak i znajdujące się na nim kontenery) pozostaje bez szans. Jak zatem ubezpieczyć wartość tychże kontenerów?

Podstawowe ubezpieczenie – czy warto?

Każdy przedmiot transportowany w oceanicznym kontenerze jest w pewnym sensie ubezpieczony. Aby skorzystać z tego ubezpieczenia, nie trzeba wykupywać dodatkowych świadczeń i usług. Problem w tym, że wartość tego ubezpieczenia jest stosunkowo niska i wynosi zaledwie 600 dolarów. Oznacza to, że jeśli transport morski zawiedzie i zakupiony przedmiot (np. auto) spocznie na dnie oceanu, to na konto kupującego wpłynie jedynie równowartość około 1500 – 2000 złotych Jest to stanowczo zbyt mało, biorąc pod uwagę fakt, że zakupiony przedmiot mógł być warto nawet 30 razy więcej!

Dodatkowe ubezpieczenie – na co warto zwrócić uwagę?

Oczywiście transport kontenerem może być dodatkowo ubezpieczony, dzięki czemu klient może liczyć na zwrot maksymalnej wartości utraconego całkowicie przedmiotu. W tym przypadku należy jednak zapłacić nieco więcej. Wysokość jednorazowej składki na ubezpieczenie to w tym przypadku równowartość 2.5 procent wartości całego przedmiotu, plus 25 dolarów. W praktyce oznacza to, że w swym najniższym wariancie składka ta wyniesie 200 dolarów. Choć na pozór jest to dość dużo, to trzeba przyznać, że kwota ta całkowicie zabezpiecza interes kupującego w przypadku zniszczenia lub utraty przewożonego w kontenerze przedmiotu. Naturalnie wysokość tej składki jest obliczana dla portów wschodnioamerykańskich. W przypadku, gdy kontener ładowany jest np. na Zachodnim Wybrzeżu USA, koszt ubezpieczenia może wzrosnąć nawet do 300 dolarów.

Kiedy wypłacane jest ubezpieczenie?

Kwota ubezpieczenia jest wypłacana na konto klienta w wysokości tożsamej dla poniesionych zniszczeń. Jeśli np. kontener zatonął, to nie ma wątpliwości co do wysokości przelanych środków. Jeśli jednak samochód został uszkodzony w trakcie transportu, to zdefiniowanie określonej kwoty może być nie lada wyzwaniem. Dlatego zaleca się, by przed przeniesieniem przedmiotu do kontenera, ubezpieczyciel sporządził pełną dokumentację fotograficzną karoserii samochodu lub jakiegokolwiek innego przedmiotu, który w kontenerze będzie transportowany. Dzięki temu uzyskanie stosownego świadczenia będzie o wiele łatwiejsze i pewniejsze.

Alternatywa dla statku

Oczywiście transport morski (https://www.statkiem.pl/transport-morski) to nie jedyny sposób na przewiezienie wybranych przedmiotów z USA do Polski. Można też skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje np. transport lotniczy. Niemniej warto mieć na względzie, że ze względu na niewielką nośność pojedynczego samolotu, koszt transportu wybranego przedmiotu będzie dużo wyższy Poza tym samolot również jest narażony na różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne. Jednym z nich jest turbulencja, która może doprowadzić do powstania wielu intensywnych drgań. W konsekwencji mogą one doprowadzić do uszkodzenia się danego przedmiotu, a co za tym idzie – również do jego (przynajmniej częściowego) zniszczenia. Podsumowując, transport morski jest jednym z najbezpieczniejszych sposób na przetransportowanie przedmiotów przez Ocean Atlantycki. Zwłaszcza że oferta ich ubezpieczenia (również dodatkowego), jest z punktu widzenia polskiego nabywcy bardzo korzystna finansowo.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

karta przechwytująca do wideorejestratora
agencja reklamowa
sprzęt audio

Jesteś zainteresowany reklamą?