Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Kim jest i co robi tester oprogramowania?

24 listopada 2020 Kim jest i co robi tester oprogramowania?


Użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych bardzo często mają problemy ze swoim sprzętem i z jego wydajnością. Czasami źle działający software może być naprawdę wielkim utrapieniem i kłopotem. Błędy w oprogramowaniu medycznym mogą przyprawić o zawrót głowy i sprawić, że niemożliwa stanie się jakakolwiek praca. W dzisiejszych czasach w każdym aspekcie naszego życia istotną sprawą jest fakt, że systemy elektroniczne obecne są zawsze i wszędzie. Gdy tylko coś nie zadziała, na ratunek musi przyjść tester oprogramowania.

Nie można bez nich współcześnie funkcjonować

Tester oprogramowania to osoba, bez której bardzo trudno jest funkcjonować w świecie skomputeryzowanym i pełnym elektroniki. Ich konkretnym zadaniem jest wykrywanie wszelkich programów, na każdym etapie i we wszystkich fazach budowania software. O wszystkich problemach muszą od razu komunikować programistom. To ich ciężka praca sprawia, że wszyscy odbiorcy końcowi, developerzy i ci, którzy fundują dany projekt, mogą uniknąć bardzo dużych nieprzyjemności. Zasada jest taka, im bardziej komuś zależy na danym projekcie, tym częściej korzysta on z usług testera oprogramowania. Tego typu pracownik zatrudniany jest nawet już na etapie planowania danego produktu. Wszystko to dlatego, że o wiele mniejsze koszty są w przypadku, gdy wszelkiego rodzaju problemy zostaną wykryte już na początku aniżeli dopiero na końcu procesu tworzenia danego projektu.

Obowiązki testera oprogramowania

Tak jak w każdym zawodzie, obowiązki testera uzależnione są od stanowiska i doświadczenia pracownika. Jednak w każdym przypadku jego głównym obowiązkiem jest zaplanowanie zrobienia testów na bazie specyfikacji dostarczonych przez developerów. Musi też stworzyć odpowiednie środowisko, w którym testy zostaną wykonane. Trzeba wiedzieć, że każdy przypadek jest inny i w każdym razie błędy programowe mogą powstać inaczej i mieć inne miejsce. Dobry tester musi znać się na temacie i odpowiednio dobierać narzędzia, które pomogą mu wykryć bugi.

W celu usprawnienia każdej pracy tester oprogramowania, zanim rozpocznie swoje działania, musi przeprowadzić priorytetyzację aspektów software’u, podległych testom. Przez te czynności, wszelkie błędy, które uniemożliwiają działanie danej aplikacji są wykryte już na początku pracy.

Wynika z tego, że obowiązkami podstawowymi testera są testy, kontrole, dokumentowanie, zbieranie danych o wydajności. To tester sugeruje programiście jaki powinien być kod błędu i który bug należy usunąć w pierwszej kolejności, by z łatwością potem usunąć wszystkie inne. W przypadku gdy zostaną naprawione jedne błędy, natychmiast powstają inne. Profesjonalni testerzy sprawdzają więc, czy tak się stało i automatycznie przekazują do ponownej naprawy.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Praca na tym stanowisku wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego też osoba, która chce być testerem oprogramowania musi się szkolić. Przede wszystkim jednak taka osoba powinna charakteryzować się zdolnością analitycznego myślenia i umiejętnością wykrywania skrytych defektów software.

techniki optymalizacji treści

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównywarka telefonów
techniki optymalizacji treści
bezpieczeństwo w firmie

Jesteś zainteresowany reklamą?