Gdyby zapytać przypadkowo spotkaną osobę, czy wie, czym jest outsourcing IT, zapewne nie udzieli odpowiedzi. Chyba że trafi się na informatyka. Ten od razu wyjaśni, co oznacza to pojęcie. Nic dziwnego. Dotyczy przecież komputerów, a konkretniej dużej ilości zadań, jakie w danej firmie muszą zostać przez nie wykonane. Najbardziej nowoczesne, generujące spore zyski, przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na korzystanie z odpowiednich systemów, które będą obsługiwane przez wykwalifikowanej kadrę. A co z innymi, mniejszymi firmami? Właśnie dla nich wymyślono outsourcing.
Czym jest outsourcing IT?
Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, śmiało powie, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Idealna usługa, która szczególnie przyda się tam, gdzie nie ma działu IT i doświadczonych informatyków. Samo słowo pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od wyrażenia outside resource using. Po przetłumaczeniu na polski okaże się oczywiście bardziej zrozumiałe. Mowa bowiem o wykorzystaniu zewnętrznych zasobów.
Outsourcing IT jest świetną metodą stosowaną od dawna. Umożliwi bowiem wyraźnie, znaczące obniżenie kosztów utrzymania sprzętu oraz samych systemów informatycznych. Mało tego, pozwoli przede wszystkim na dostęp do specjalistów przez duże S. A więc pracowników firmy zewnętrznej, której zleca się wykonanie wszystkich niezbędnych działań informatycznych.
Formy outsourcingu IT
Trzeba wiedzieć, że są dostępne tutaj przeróżne formy takiej korzystnej metody. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się usługi internetowe (w tym obsługa aplikacji). Są proste i stosowane od wielu lat. Dlatego sprawdzają się w stu procentach w wielu małych firmach.
Kolejną ciekawą formą jest obsługa skomplikowanych sieci komputerowych oraz usługi utrzymania całej infrastruktury. To rozwiązanie proponowane dla tych przedsiębiorstw, które funkcjonują dzięki systemom zarządzania zasobami, księgowym, finansowym oraz np. przetwarzającym bardzo wrażliwe dane swoich klientów.
Należy jeszcze na koniec wspomnieć o outsourcingu centrów danych, który nadaje się dla sterowania systemami, przetwarzającymi na okrągło przeogromne ilości danych. Ludzie z zewnętrznej firmy przychodzą wtedy do rozległych hal, gdzie sprawnie, bez problemów, działają na postawionych obok siebie serwerach charakteryzujących się potężną mocą obliczeniową.
To się faktycznie opłaca!
Przechodząc już do podsumowania tego artykułu, należy śmiało stwierdzić, że outsourcing IT jest bardzo opłacalny. Dzięki niemu można uzyskać specjalistyczną pomoc, kiedy brakuje wykwalifikowanych pracowników znających się na najnowszych technologiach. Nie tylko chodzi o informatyków, ale także o najlepszych programistów, administratorów sieci, techników itd.
Korzystając z usługi zewnętrznego przedsiębiorstwa, ma się zawsze pewność profesjonalnie wykonanego zadania. Co więcej, odpadają wówczas np. koszty zatrudnienia fachowców na stałe i płacenia im dużej pensji. Można więc zaoszczędzić i jednocześnie pozyskać bardzo ważne zasoby, którymi się nie dysponuje.