Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Czym jest i do czego można wykorzystać smartwatch?

26 marca 2021 smartwatch

Chociaż wciąż nie brakuje amatorów tradycyjnych zegarków, to na nadgarstkach wielu osób coraz częściej od klasycznych czasomierzy pojawiają się smartwatche. Są eleganckie, idealnie się prezentują, a jednocześnie pozwalają na wiele więcej niż tylko odmierzanie czasu i wskazywanie aktualnej godziny.

  1. Co to jest smartwatch?
  2. Jak działa smartwatch?
  3. Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?
  4. System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Smartwatche zdominowały świat nie tylko ludzi młodych, którzy są nastawieni na używanie wszelkiego rodzaju gadżetów i wykorzystywanie nowinek technologicznych do ułatwienia sobie życia, ale również tych nieco starszych, którzy noszą te „mądre” zegarki dla bezpieczeństwa. W zależności od wybranego modelu, można zyskać urządzenie, które w pełni zastąpi kilka innych i stale będzie czuwać nad noszącym go użytkownikiem. Sprawdź, dlaczego tak jest.

Co to jest smartwatch?

Tłumacząc dosłownie nazwę smartwatch, otrzymujemy inteligentny zegarek, a więc urządzenie, które łączy się ze smartfonem użytkownika, a jednocześnie może monitorować jego aktywność fizyczną. To coś więcej niż tylko zegarek, którego główną funkcją jest pokazywanie godziny. Wygląda często dosyć niepozornie, jednak w tak małym urządzeniu kryje się ogromna funkcjonalność. Z tego powodu w smartwatche inwestują głównie użytkownicy, którzy są aktywni fizycznie i doceniają rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie w domu, pracy czy w podróży. Zaawansowane modele smartwatchów mogą zastąpić smartfon, krokomierz, pulsoksymetr i kilka innych urządzeń, dlatego są coraz bardziej pożądanymi gadżetami przez coraz większą grupę użytkowników.

Jak działa smartwatch?

Funkcji, jakie pełni smartwatch, jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Tak duża różnorodność wynika m.in z faktu, że każdy producent, oprócz stałych funkcji, jakie powinien posiadać każdy smartwatch, dokłada również te dodatkowe, mające coraz bardziej zastąpić kolejne urządzenia. Widać to wyraźnie, przeglądając ofertę smartwatchów dostępną w sklepie https://www.neonet.pl/. Podkreślenia wymaga fakt, że smartwatch posiada własny system operacyjny, a więc może działać również jako samodzielne urządzenie, bez połączenia ze smartfonem. Smartwatche zostały jednak stworzone do tego, aby stanowiły niejako przedłużenie, uzupełnienie smartfonów. Dzięki połączeniu inteligentnego zegarka ze smartfonem, na smartwatchu można odbierać powiadomienia z telefonu, sprawdzać godzinę, pisać smsy i dzwonić, a także wykonywać wiele czynności, do których zwykle wykorzystywało się smartfon. Smartwatch mierzy również ilość wykonanych kroków, puls, a nawet wysycenie krwi tlenem, przejmując na siebie funkcję pulsoksymetru. Wszystko jest zależne od tego, jak bardzo zaawansowany technologicznie jest zegarek.

Smartwatch pozwala więc szybko zareagować, np. odpisać na smsa, przeczytać powiadomienie z jednego z portali społecznościowych czy odebrać połączenie, nawet wtedy, kiedy użytkownik nie ma pod ręką swojego smartfona. Smartwatch sprawdzi się również podczas uprawiania sportu, jako urządzenie mierzące efektywność treningów, w samochodzie, kiedy szczególnie trzeba skupić się na drodze, a nie na smartfonie, a także w sytuacji konieczności dokonania szybkich notatek. Skala funkcjonalności jest ogromna i kończy się tam, gdzie kończy się wyobraźnia i możliwości technologiczne producenta. 

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Nie istnieje jeden, najlepszy i odpowiedni dla każdego smartwatch, ponieważ każdy użytkownik potrzebuje innych funkcjonalności. W przypadku zegarków dla dzieci, dobrze jest wybrać model z modułem GSP lub możliwością wezwania pomocy poprzez nadanie sygnału SOS do rodzica lub opiekuna. Dla dzieci przydatny jest również budzik, kamera, możliwość robienia zdjęć czy latarka LED. Osoby dorosłe mają znacznie szerszy wybór. Każdy smartwatch powinien posiadać możliwość odbierania powiadomień ze smartfona, a jeśli użytkownik stawia na maksymalną funkcjonalność, również odbierania lub wykonywania połączeń czy dyktowania lub pisania wiadomości tekstowych. Przydatne mogą się okazać funkcje odpowiednie dla podróżników – wbudowana mapa, kompas czy barometr. Coraz częściej przydatną opcją jest NFC, a więc możliwość dokonywania smartwatchem płatności zbliżeniowych. Funkcjonalne smartwatche dostępne są na https://www.neonet.pl/smartwatche-i-zegarki/smartwatche.html.

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Na rynku funkcjonuje kilka systemów operacyjnych, dedykowanych konkretnym smartwatchom lub ich grupom. Najczęściej wybierane są jednak urządzenia z systemem Android Wear, Tizen lub WatchOS. Ostatni jest dostępny jedynie na smartwatchach marki Apple, natomiast Tizen instaluje się tylko w zegarkach marki Samsung. Z kolei Android Wear jest jednym z najpopularniejszych systemów typu open source na smartwatche. Można go spotkać m.in. na urządzeniach od Asusa, LG lub Sony, a także od producentów ekskluzywnych marek inteligentnych zegarków, takich jak Fossil czy TAG Heuer.

bezpieczeństwo w firmie

Redakcja it-energo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat gier, internetu, technologii i zakupów online spotykają się, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki i cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

karta przechwytująca do wideorejestratora
agencja reklamowa
sprzęt audio

Jesteś zainteresowany reklamą?