Prowadzenie strony internetowej wymaga dostępu do odpowiednich zasobów dyskowych, na których przechowywane będą kluczowe pliki witryny. Hosting powinien być odpowiednio szybki, wydajny i bezawaryjny. Rozwiązania najczęściej stosowane w takiej sytuacji to serwery współdzielone i dedykowane. Obie formy hostingu mają swoje zalety, jednak w bardzo wielu przypadkach dużo lepiej sprawdzają się usługi hostingowe przeznaczone do indywidualnego użytku.
Serwer współdzielony
Serwer współdzielony to najprostsza i najtańsza forma usługi hostingowej. W tym przypadku zasoby dzielone są między wieloma użytkownikami, a o ich przydziale dla poszczególnych klientów decyduje administrator. Na dostępność określonej części przestrzeni dyskowej wpływa również rodzaj wykupionego pakietu. Wybór serwera współdzielonego wiąże się też z pewnymi ograniczeniami w kwestii maksymalnej liczby obsługiwanych baz danych, domen, serwerów FTP, plików czy skrzynek e-mail. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku prostych stron, np. małych witryn firmowych, blogów czy portali generujących niewielki ruch w ciągu dnia. W przypadku serwera współdzielonego, użytkownik musi odpowiednio dostosować parametry usługi do wymagań własnej strony. W przypadku przekroczenia limitów wystąpić może obciążenie, co prawdopodobnie oznaczać będzie brak wystarczających zasobów. Do wad tego rozwiązania należy też konieczność uzależnienia się od innych użytkowników. Jeżeli któryś z nich uruchomi procesy nadmiernie obciążające maszynę, może to zakłócić działanie usług pozostałych abonentów. Minusem serwerów współdzielonych jest też fakt, że wszystkie obsługiwane strony posiadają taki sam adres IP.
Serwer dedykowany
Z czasem bardzo szybko okazuje się, że prowadzone usługi internetowe wymagają zasobów większych od tych oferowanych przez serwer współdzielony. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę serwer dedykowany, czyli w pełni indywidualny hosting. Rozwiązanie to jest niezbędne w przypadku najbardziej wymagających stron, w tym dużych sklepów internetowych, portali społecznościowych z rozległymi bazami danych czy serwisów streamingowych. Aby zapewnić ich niezawodne działanie, najlepiej od razu zdecydować się na serwer dedykowany z administracją. Z hostingu współdzielonego jednocześnie może korzystać nawet kilkuset użytkowników, co stanowi bardzo duże ograniczenie. Serwery dedykowane zapewniają natomiast wszystkie zasoby maszyny wyłącznie jednemu klientowi, który może wybrać dowolny system operacyjny, instalować różne aplikacje oraz zadecydować o sposobie zarządzania całym systemem. W sprzedaży znaleźć można m.in. serwery dedykowane Windows, które pozwalają na obsługę z poziomu środowiska Microsoftu. Rozwiązanie to wymaga nieco większej wiedzy, niż ma to miejsce w przypadku hostingu współdzielonego. Warto więc skorzystać z usług, w ramach których uzyskać można bezpłatną pomoc i profesjonalne doradztwo. Taką ofertę posiada Host1, gdzie dostępne są tanie serwery dedykowane.
Wybór serwera dedykowanego czy współdzielonego?
W przypadku wykupienia usługi współdzielonej, głównym kryterium wyboru powinny być przede wszystkim jak najmniejsze ograniczenia dla jednego użytkownika. Wybierając natomiast dedykowany serwer, warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry maszyny – włącznie z procesorem, powierzchnią i rodzajem dysku czy pamięcią RAM. Warto jednak pamiętać, że przeciętnie za serwer dedykowany cena jest wyższa. Wybór takiej usługi wiąże się z większymi wydatkami, jednak mogą one bardzo szybko się zwrócić. Nawet stosunkowo tani serwer dedykowany nadaje się do zastosowania pod różne wymagające usługi, dzięki czemu eliminuje problemy związane z niewczytywaniem aplikacji, długim ładowaniem stron oraz niskimi limitami danych. W ten sposób można skupić się wyłącznie na potrzebach klientów, a tym samym lepiej rozwijać potencjał prowadzonej strony internetowej oraz całej marki.